Endodontija tai odontologijos sritis, kuri specializuojasi danties šaknies kanalų gydyme. Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje, ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos.
Endodontinis gydymas yra būtinas, kai šaknies kanale esančią pulpą (pulpa – danties sudėtinė dalis, mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje) paveikia uždegimas ar infekcija. Uždegimas ar infekcija atsiranda dėl įvairių priežasčių: negydant dantų ėduonies, atsiradusių įtrūkimų dantų paviršiuose. Įvykusi danties trauma gali pakenkti danties pulpą net jei išoriškai dantis atrodo sveikas be įtrūkimų. Jeigu danties pulpa buvo pažeista ir yra negydoma, gali atsirasti danties skausmas ir paskatinti abceso (pūlinio) atsiradimą.
Dažniausiai pasitaikantys atvejai, kada reikia atlikti endodontinį gydymą yra, kai pacientai skundžiasi:
* Kartais gali nebūti jokių simptomų (tokiais atvejais, kai uždegimas yra lėtinis).
Endodontinis gydymas, jo sėkmė ir prognozė priklauso nuo daug faktorių. Pirmiausiai yra įvertinamas danties pažeidimas (apžiūros metu ir atlikus danties rentgeno nuotrauką). Po danties įvertinimo, esant endodontinio gydymo indikacijom yra atliekamas gydymas. Endodontinio gydymo metu iš danties yra pašalinama uždegimo pažeista pulpa, išvalomi ir suformuojami danties kanalai. Paruošti danties kanalai hermetiškai užpildomi su plombine medžiaga. Endodontiškai gydytas dantis po kanalų plombavimo yra protezuojamas vainikėliu ar kita pasirinkta restauracija, tam kad apsaugotų ir pilnai atstatytų danties kramtymo funkciją. Hermetiškai (nepralaidžiai) užplombuoti kanalai su sandaria restauracija išsaugo nuosavą dantį.
Išskiriami keli endodontinio gydymo etapai:
Endodontinis gydymas yra atliekamas per vieną ar kelis vizitus, tai priklauso nuo situacijos sudėtingumo ir ligos.
Endodontija © 2024. Visos teisės saugomos.
Sukūrė: